Początki klubu piłkarskiego Wrexham FC

Założony w 1864 roku, Wrexham Football Club ma długą i bogatą historię, która sięga ponad 150 lat. Klub zaczął jako grupa pracowników lokalnego browaru Wrexham, którzy to lubili grać w piłkę nożną w wolnym czasie. Jednak ambicje klubu szybko rosły, zaczął on więc rywalizować w przyjacielskich meczach z innymi lokalnymi zespołami.

Pierwszy oficjalny mecz Wrexham FC miał miejsce w 1877 roku, kiedy klub przystąpił do nowo utworzonego Pucharu Walii. Na początku nie odnoszono większych sukcesów w rozgrywkach, ale zespół nieustannie trenował. Na początku XX wieku stał się jednym z najmocniejszych zespołów w Walii.

W 1905 roku Wrexham zdobył swoje pierwsze ważne trofeum, Puchar Walii, po pokonaniu Druids F.C. 1-0 w finale. Zwycięstwo to było istotnym momentem w historii klubu i zapoczątkowało dalsze sukcesy.

Wrexham ma najstarszy, międzynarodowy stadion na świecie! To tu, na wrexhamskim Racecourse Ground odbył się pierwszy w historii międzynarodowy mecz drużyny Walii w 1877 roku, kiedy to drużyna zagrała przeciwko Szkocji. Od tamtej pory stadion był gospodarzem wielu innych meczów międzynarodowych, w tym pierwszego w historii zwycięstwa Walii nad Anglią w 1949 roku.

Mimo że są inne stadiony na których odbywały się mecze międzynarodowe (choćby takie jak Hampden Park w Szkocji, który otwarto w 1903 roku), Racecourse Ground często jest uznawany za najstarszy, ponieważ od 1877 począwszy, nieprzerwanie rozgrywają się na nim mecze.

Back to top