Read Time:1 Minute

Z Guy’em Fawkes’em to było tak…

W 1605 roku, Król Jakub I, panujący wówczas monarcha, nie cieszył się wielką sympatią wśród ludu. Jako młody chłopak Jakub miał ciężkie dzieciństwo. jego ojciec został zamordowany (najprawdopodobniej przez swoją żonę, matkę Jakuba, która bardzo chciała pozbyć się męża…). Nie zostało to jednak udowodnione. Jakub był gorliwym wyznawcą anglikanizmu. W pewnym momencie swojego panowania zaczął stosować represje wobec wyznawców religii katolickiej. W związku z tym grupa żarliwych katolików, postanowiła pozbyć się nie tylko niewygodnego króla, ale i całego Parlamentu. I tu ciekawostka. Grupie spiskowców, jak możnaby przypuszczać, wcale nie dowodził Guy Fawkes! On został jednak znaleziony w nocy z 5 na 6 listopada, z 36 beczkami prochu w podziemiach londyńskiego Parlamentu. Ktoś wysłał anonimowy list ostrzegający o spisku; list dostał się w ręce króla, który zarządził przeszukanie Parlamentu. Guy nie zdążył uciec. Spisek się wydał – wszyscy w nim uczestniczący zostali skazani na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie. Guy skoczył z szafotu w dniu egzekucji i zabił się na śmierć. Zrobił to, by uniknąć publicznej egzekucji.

 

Incydent odbił się wówczas wielkim echem. Dziś, Wielka Brytania świętuje noc Guy’a Fawkes’a rozpalając wielkie ogniska (bonfires), oglądając pokazy sztucznych ogni, celebrując historię, odwagę ale i szczęście.

 

Dzień Guy’a Fawkes’a świętowany jest 5 listopada. Znany jest pod nazwą Guy Fawkes Night/ Guy Fawkes Day oraz Bonfire Night.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %