Read Time:4 Minute

Druga część lekcji o czasie PRESENT SIMPLE. Poznamy możliwości stosowania go w odniesieniu do przyszłości oraz przyjrzymy się przeczeniom. Zapraszam.

W ostatnim poście mowa była głównie o zdaniach twierdzących i pytających w czasie PRESENT SIMPLE. Powiedzieliśmy, że PRESENT SIMPLE lubi “posilać się” przy tworzeniu pytań poprzez odpowiednia formę czasownika “DO”. Jeśli pytanie będzie dotyczyć trzeciej osoby liczby pojedynczej ( “she, he, it” ) użyjemy “DOES” – Does she have a dog?;  Does it matter?. W przypadku każdej innej osoby czasownik posiłkowy przybierze formę “DO”  – Do you speak English?; How do you know Beata? Do they live here?. Jedynie wyjątkowy “TO BE” nie będzie podlegał tej kategorii. Użyjemy “przestawki” czyli inwersji – Are you happy? Is she nice?. Dobrze. Teraz przyjrzyjmy się podstawowym błędom i przeczeniom.

1. PODSTAWOWYM BŁĘDEM JEST UŻYWANIE SŁÓWKA “NO” W SENSIE PRZECZENIA.

Ja nie mówię po angielsku “I no speak English”. Nie lubisz kawy – “You no like coffee”. Ajjjjjjj! Aż zabolały uszy!!! Tak jest źle! Aby zaprzeczyć, musimy użyć formy “DO” (tej samej którą posługujemy się przy pytaniu) i dodać przeczenie “NOT”, co skróci się do popularnego “DON’T”.

 • don’t speak English. Ja nie mówię po angielsku.
 • You don’t know. Ty nie wiesz.

Mojego “don’t” będę używać dla prawie wszystkich osób… z wyjątkiem “she he, it“. W tym przypadku posłużę się DOES +NOT = DOESN’T

 • She doesn’t speak English.  Ona nie mówi po angielsku.
 • He doesn’t eat meat. On nie je mięsa.

 

Teraz przećwiczmy to na przykładzie czasownika “mieszkać” – “to live”. W schemacie wygląda to następująco:

LICZBA POJEDYNCZA:

I don't live  Ja nie mieszkam
You don't live  Ty nie mieszkasz
She, he, it doesn't live  Ona, on, ono nie mieszka

LICZBA MNOGA:

We don't live  My nie mieszkamy
You don't live Wy nie mieszkacie
They don't live Oni nie mieszkają

Spójrzcie na poniższe zdanie:

Nie wiem dlaczego ona mnie nie lubi.

Choć występują w nim dwa przeczenia (“nie wiem”, “nie lubi”), w j. angielskim będziemy mieć w nim dwie różnie wyglądające formy negacji:

don’t know why she doesn’t like me

2. DRUGI PODSTAWOWY BŁĄD TO ZAŁOŻENIE, ŻE JUŻ ZAWSZE BĘDĘ PRZECZYĆ W TAKI SPOSÓB.

Nie. W zdaniu “Nie lubię kawy” angielskim odpowiednikiem “nie” będzie “don’t”, ale już w zdaniu “Nie oglądam teraz telewizji, tylko gotuję” odpowiedkiem “nie” będzie “not”. Wynika to z tego, że w zdaniu “Nie lubię kawy” użyję czasu PRESENT SIMPLE, a w zdaniu “NIe oglądam teraz telewizji, tylko gotuję” użyję czasu PRESENT CONTINUOUS (PROGRESSIVE) o którym już niedługo będzie mowa. Wszystko więc sprowadza się do poznania czasów i umiejętnego ich używania.

3. TRZECI BŁĄD. PRESENT SIMPLE, JAKO CZAS TERAŹNIEJSZY SŁUŻY TYLKO DO OKREŚLANIA TEGO, CO MA MIEJSCE TERAZ.

Nie. Zauważcie, że posłużymy się tym czasem m.in. do określania regularności, niezmienności, stałości danej czynności – “Mieszkam”, “Pracuję”, “Wstajesz rano o piątej”, “Ona ma psa”, “Lubicie pomarańcze”, “Oni mówią po angielsku”. Są to informacje ogólne, dotyczące szerszej perspektywy w czasie – “Oni mówią po angielsku” nie tylko TERAZ ale i na codzień; “Ona ma psa” nie tylko W TYM MOMENCIE ale i będzie mieć go jutro i pojutrze. “Nie lubisz kawy” – nie tylko nie lubisz TERAZ ale jest duża szansa na to, że jutro też się do niej nie przekonasz.PRESENT SIMPLE mimo, że to czas teraźniejszy, pokaże nam szerszą perspektywę dotyczącą jakiejś czynności.

Będzie też sytuacja w której czas PRESENT SIMPLE posłuży nam na określenie czynności wykonywanej w danym momencie  ( w przypadku tzw. narracji ). Użyjemy go więc podczas opowiadania dowcipówczy w trakcie komentowania meczu piłki nożnej…Wydawać by się mogło, że “tu i teraz” jest zarezerwowane dla czasu PRESENT CONTINUOUS, a tu figa – wyjaśnię to szerzej niebawem w artykule o tym czasie. Na dodatek, PRESENT SIMPLE można stosować na określenie przyszłości! I bądź tu człowieku mądry…

PRESENT SIMPLE W OKREŚLANIU PRZYSZŁOŚCI.

Każdy z nas miał kiedyś do czynienia z informacjami typu: “”Lekcje zaczynają się o ósmej”, “Samolot odlatuje o 20.30”, “Spotkanie jest w każdy czwartek”, itp. W przypadku komunikatów, ogłoszeń, harmonogramów, grafików, planowanych spotkań, zajęć szkolnych, itp. czas PRESENT SIMPLE będzie idealny na oddanie tego informacji, częściowo ze względu na jego “ogólność” i “regularność”.

 • Lessons start at 8 a.m. Lekcje zaczynają się o ósmej rano.
 • The train leaves at 6 p.m. Pociąg odjeżdża o szóstej wieczór.
 • The final exams start next week. Egzaminy końcowe zaczynają się w przyszłym tygodniu.

PRESENT SIMPLE upodobał sobie szczególnie poniższe czasowniki, by określać przyszłość.

arrive be begin close depart end finish fly leave open start

PRESENT SIMPLE jest też dość “dowcipnym czasem” – używając go Brytyjczycy opowiadają sobie popularne  “kawały”:

A woman goes to the doctor… Przychodzi baba do lekarza….

Zatem na zakończenie:

A man goes to the doctor. The man has a strawberry growing out of his head. The doctor says: “Let me give you some cream to put on that.”

Miłego dnia!

Wasza Nauczycielka

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %