Read Time:1 Minute

Zapraszam na trzecią i ostatnią część lekcji o PRESENT SIMPLE. Tym razem porozmawiamy o faktach i przyzwyczajeniach.

W ostatnim poście pisałam o tym, że PRESENT SIMPLE używany jest do określania stałości, rutyny, ale także służy celom informacyjnym – posłużymy się nim w przypadku harmonogramów, rozkładów jazdy itp. Mówiliśmy o tym, że PRESENT SIMPLE usłyszymy w przypadku komentarzy i narracji ( o tym osobno niebawem). Podam Wam jeszcze dwa, ostanie już przykłady zastosowania PRESENT SIMPLE.

1. PODAJEMY FAKTY.

The earth goes round the sun. Ziemia kręci się wokół Słońca.

Bees make honey. Pszczoły robią miód.

London is in the UK. Londyn znaduje się w Wielkiej Brytanii.

We use PRESENT SIMPLE when we talk about facts. Używamy PRESENT SIMPLE, kiedy mówimy o faktach.

Znów, związane jest to z regularnością i niezmiennością wydarzeń (ziemia kręci się wokół słońca nie tylko teraz, ale i codziennie; pszczoły robią miód – choć niepokojąco szybko wymierają, to też fakt – a Londyn nie zniknie z dnia na dzień z mapy Wielkiej Brytanii. Miejmy nadzieję, że będzie tam i jutro). Powszechnie znane i oczywiste fakty będziemy więc formułować w PRESENT SIMPLE.

2. NAWYKI, PRZYZWYCZAJENIA, HOBBY.

smokePalę papierosy.   She plays tennis. Ona gra w tenisa.

Jeśli mowa o przyzwyczajeniach, nawykach –  też posłużymy się PRESENT SIMPLE. Kiedy robimy coś codziennie, przywykliśmy do tego, coś stało się to naszym nawykiem sięgniemy po PRESENT SIMPLE.

Czy będzie jakiś wyjątek od reguły? Oczywiście! Na przykład: jeśli robimy coś notorycznie i zbyt często, co prowadzi nas do irytacji – wtedy użyjemy PRESENT CONTINUOUS (np. “Dlaczego ja zawsze gubię te klucze??? / Why am I always losing my keys???”” – ale będę to jeszcze dokładnie wyjaśniać). Gramatyka nie byłaby gramatyką, gdyby jej reguły były takie sztywne. Wyjątek zresztą potwierdza regułę! 🙂

Tyle w temacie PRESENT SIMPLE. Ten czas jest naprawdę simple (prosty, łatwy), jeśli tylko zechce się nam trochę poćwiczyć. Pamiętajcie – trening czyni mistrza.

Wasza Nauczycielka.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %