Monika Evans – pedagog, lingwistka, muzyk. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W Wielkiej Brytanii od 2003. Członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS (w zakresie j. angielskiego, słowackiego i polskiego) oraz członek londyńskiego Chartered Institute of Linguists (w zakresie j.angielskiego). Założycielka Advans, która od 1999 (kiedy to po raz pierwszy, jeszcze na studiach zaczęła udzielać korepetycji językowych), nieprzerwanie pasjonuje się językami obcymi. Tłumaczka współczesnej poezji walijskiej i autorka popularnego portalu i podcastu promującego naukę języka polskiego jako obcego “Polski z Grażyną”, zdobywczyni tytułu Teacher Of The Year 2007 przyznanego przez unię związków zawodowych Unite The Union.

Hobbistycznie zajmuje się muzyką i ma w tej dziedzinie kilka sukcesów: trzy autorskie płyty, finał Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA, półfinały UK Songwriting Contest oraz USA Song of The Year. Kiedy nie uczy – gra na pianinie i śpiewa. Kiedy uczy, też zdarza się jej śpiewać podczas zajęć, co zawsze wybaczają jej studenci.

Jako lektor uczy języka angielskiego, polskiego i słowackiego, sama jednak zgłębia j. walijski i ma już za sobą zdany z wyróżnieniem egzamin państwowy z tego języka.

Prywatnie – nieustanna optymistka, motywator, joginka oraz absolutna fanka psów pasterskich.

Najświeższy i największy życiowy sukces to pozycja w albumie “Twórcy wizerunku Polonii”, jaki ukazał się w pod koniec roku  2019, prezentująca  sylwetkę Moniki wśród wielu wybitnych Polaków i Polek na świecie.